Aromaterapeutická masáž holistická

Holistická aromaterapeutická masáž

Aromaterapeutická masáž je, jak už název napovídá, kombinací holistické masáže a aromatických olejů - esencí. Holistické léčení se zabývá spíše příčinami a prevencí než léčením symptomů.

Základem aromaterapeutické masáže je klasická masáž, která se věnuje především svalovému uvolnění a podpoře krevního oběhu. Většina terapeutů však kombinuje i jiné masážní techniky dle potřeb klienta. Například prvky shiatsu, reflexní masáže, baňkování, čínské masáže aj. Nedílnou součástí je pak antimigrenózní masáž hlavy. Spolu s dotekovými masážními technikami se používají i nedotykové energetické terapie, jako je čištění čaker a energetického těla, reiki, chelation aj.

Je důležité přijmout možnost, že tělesné symptomy indikují nerovnováhu v oblasti duševní, v našich emocích, vzorcích a návycích. Holistický přístup nás tedy učí přistupovat k našemu tělu jako k bytosti, která je propojením více úrovní existence a přijmout zodpovědnost za naše zdraví a život jako celek. Holistická masáž by stejně jako například jóga měla vést člověka k uvědomění, že je existencí nejen fyzickou, ale i duševní, a tím otevřít dveře ke skutečnosti duchovní.

Aromaterapeutická masáž holistická

Esenciální oleje jsou právě v případě aromaterapeutické masáže klíčem k léčení emoční části člověka. Pouhá vůně oleje může navodit pocit pohody a relaxace. Celý náš život je s vůněmi spojen. Často si pamatujeme, jak voněla kuchyň naší babičky, když jsme byli malí. Víme, jak voní léto a jak náš partner. Vůně v nás vyvolávají pocity, které pak často spojujeme s příběhy. Esenciální oleje v nás mohou některé pocity nejen navodit, ale současně být i pomocníkem k léčbě těch, které bychom rádi ve své duši rozpustili. Deprese, úzkost a strach jsou pomocí masáže uvolňovány a esenciální oleje vytváří jemný nástroj, jak pracovat sám se sebou, jak převzít zodpovědnost za to, kdo jsem a nacházet tak vnitřní harmonii.

Esenciální oleje rozdělujeme do čtyř kategorií. Výtažky z rostlin, stromů, květů a plodů (např. oblíbené citrusy). Extrakty se získávají různými postupy jako je destilace, lisování aj. Olej se do těla absorbuje kůží a inhalací. Vůně esenciálních olejů ovlivňuje centrální nervový systém a může tak napomáhat při nejrůznějších psychosomatických obtížích. Éterické oleje se míchají individuálně, dle potřeby klienta, do oleje základního (slunečnicový, z vinných hroznů apod.).

Aromaterapeutická masáž by vždy měla být masáží celého těla včetně krátké reflexní masáže chodidel a dlaní a terapeut sám by měl být připraven na individuální přístupy ke každému klientovi.